Туризмът в България

Природа

Природата е приток на енергия и надежда. Тя ни заобикаля навсякъде и ни дарява с радост и одухотворение.  Природата в България е необятно красива и имаме щастието на територията ни да има море и планини, които привличат хиляди туристи, запленени от красотата им.

Територията на България се отличава с разнообразен релеф, който съчетава низини, равнини, хълмисти и платовидни земи, речни долини, котловини и разнообразни по височина планини. Около 70% от територията на страната е заета с равнинни и хълмисти земи, а 30% – с планини. Средната надморска височина на територията на страната е 467 м.

                                                     Стара планина
Природа

В централната част на страната е разположена Стара планина. Простира се на запад от Белоградчишкия проход до нос Емине на Черно море на изток. По-голямата ѝ част се намира на територията на България, разположена по дължината на страната, като условно я разделя на Северна и Южна България. Най-високата ѝ точка е връх Ботев (2376 м). В нейното землище са обособени много природни паркове, защитени местности и един национален парк. Тя е сред най-големите центрове на ендемични и реликтни видове. В нея са изградени 81 хижи. Поради изградената материална база, чистия въздух и високопланински характер Стара планина често е предпочитана цел за туризъм и отдих.

                                                            Рила
Природа

Рила е най-високата планина в България и на Балканския полуостров. Намира се в югозападната част на страната, в северозападния край на Рило-Родопския планински масив. Най-високият връх на планината – Мусала, със своите 2925,2 м е и най-високият на Балканския полуостров и цяла Източна Европа. От планината извират едни от най-големите и пълноводни български реки – Искър, Марица и Места. В Рила има над 200 езера и множество минерални извори в разломните зони (Сапарева баня, Долна баня, Костенец, Баня и др.). В планината има многообразие на растителни видове – около 2000 и разнообразни представители на животинския свят. По-голямата част от високите върхове (2500 – 2700 м н.в.) имат алпийски изглед. Типичен пример за това е Мальовица. Останалата част, най-вече в Източна Рила, представляват високопланински ливади.

                                                           Пирин
Природа

Пирин е втората по височина планина в България. Намира се в Югозападна България и е  част от Рило-Родопския планински масив, с най-висок връх Вихрен (2914,3 м). Най-старото познато име на планината е Орбелус – „белоснежна“, познато ни от траките, докато славяните са я наричали Перин или Перун. Пирин е разположен в югозападната част на страната между долините на реките Струма и Места. Северен Пирин е най-големият дял на планината и всъщност неговата същинска част. Той заема 74% от площта на цялата планина и е дълъг 42 км. Простира се между седловините Предел на север и Тодорова поляна на юг. Северен Пирин е най-посещаваната част, само той има алпийски характер, множество езера и значителен брой хижи и заслони. Пирин дава началото на голям брой реки, които принадлежат към водосборните басейни на Струма и Места. Те са сравнително къси, буйни и пълноводни, с голям наклон, поради което по тях се образуват множество водопади, прагове и бързеи. Най-голямото водно богатство на Пирин са красивите езера.

                                                          Родопи
Природа

Родопите са най-обширната планина в България и заемат около една седма част от българската територия. Името на планината Родопи е с тракийски произход. Родопите заемат източната част на Рило-Родопския масив, в централната част на Балканския полуостров. Тя е средно висока планина. Повече от от площта на планината заемат ниските и хълмисти възвишения, другата близо   се заема от средно високи части, а останалата от планината се пада на най-ниските и над 1600 м височини. Западните Родопи обхващат територия около 60% и по-високата част на Родопите. Те имат среднопланински облик със силно разчленена, гъста и дълбоко вкопана речна мрежа. Първенецът на Родопите е вр. Голям Перелик (2191 м). От Западните Родопи водят началото си най-големите родопски реки: Въча, Чепинска, Чепеларска, Арда, Доспат, Стара река и др. Източните Родопи обхващат територия от близо 40% и по-ниската част на Родопите. За разлика от Западните Родопи Източните Родопи са по-ниски, с нископланински и хълмист облик. Въпреки че запазват масивния си планински характер, те са разчленени от широки долини, в които се редуват проломни стеснения.

                                                        Странджа
Природа
Странджа е планина в Югоизточна България. Близо е до българското Черноморие. Странджа е разположена в източната част на историко-географската област Тракия. На север се простира до Бургаската низина, на североизток и изток до Черно море, на югозапад до Източнотракийската равнина. Странджа е ниска планина. Релефът ѝ се характеризира с разлати ридове, ограничени от дълбоко всечени между тях речни долини. На територията на планината се намира Природен парк „Странджа“ (обявен за парк през 1995 година със 116 136,2 хектара той е най-голямата защитена територия в България). На територията на Парка попадат и резерватите: „Витаново“, „Силкосия“, „Средока“, „Тисовица“ и „Узунбуджак“.
                                              Горнотракийска низина
Природа

Горнотракийската низина е най-голямата и плодородна низина у нас и на Балканския полуостров. Дълга е 160 км, широка - 40 км, средната ѝ надморска височина е 168 м. През нея протича р. Марица, наричана в античността „Хеброс”. Още от най-дълбока древност в Горнотракийската низина се заселват тракийски племена, които са й дали името си. Омир я нарича „страна на плодородието, майка на стада от руноноси овце и прекрасни коне”. Тук се отглеждат пшеница, царевица, овес, ечемик, слънчоглед, домати, чушки, ягоди, ябълки, праскови, грозде, памук, тютюн, ориз, фъстъци, сусам, анасон и други.

                                                  Дунавска равнина
Природа

Дунавската равнина е разположенa между река Дунав на север и Предбалкана на юг, на запад се простира до река Тимок, а на изток до Черно море. Чрез Добруджа на североизток се свързва с Източноевропейската равнина. Дунавската равнина заема площ 31 523 кв. км, което представлява 28,42% от територията на България. Още от дълбока древност тя е заселена, изградени са множество големи и добре развити селища. Върху плодородните земи на Дунавската равнина силно е развито селското стопанство. Широко се отглеждат редица културни растения и предимно зърнени култури (пшеница, ечемик, царевица и др.), технически култури като слънчоглед и захарно цвекло, фуражни култури, лозя, зеленчуци и много други. На основата на интензивното развитие на земеделието се развива и животновъдството.

                                                        Добруджа
Природа
Добруджа се намира в Североизточна България, между долното течение на река Дунав и Черно море. Българската част на Добруджа се дели на две части – равнинно източно плато и хълмиста западна част. През българската част на Добруджа не протичат реки. Характерна и уникална част на добруджанското крайбрежие е редуването на влажни и степни зони, което го прави особено интересно за специализиран туризъм. Добруджа е наречена „житницата на България“. Тя е предимно земеделски район. Отглеждат се най-вече зърнени и технически култури, докато в Северна Добруджа има благоприятни условия за развитие и на лозарство и овощарство. Цялото крайбрежие има значителен туристически потенциал. Перлата на българското добруджанско Черноморие е курортът „Албена“, следван от курорта „Русалка“. Особено впечатляващ е гр. Балчик, който е единственият град по добруджанското крайбрежие, разположен непосредствено на морето.
                                                    Термални води
Природа
Те­ри­то­ри­ята на страната се по­де­ля на пет кли­ма­тич­ни об­лас­ти – Уме­ре­нокон­ти­нен­тал­на, Кон­ти­нен­тал­но-сре­ди­зем­но­мор­с­ка, Пре­ход­на, Чер­но­мор­с­ка и Пла­нин­с­ка. Ле­чеб­но въздейс­т­вие вър­ху чо­веш­кия ор­га­ни­зъм имат чис­ти­ят пла­нин­с­ки въз­дух и на­си­те­ни­ят с йод­ни па­ри мор­с­ки въз­дух. Страната ни е богата на минерални води. В зависимост от термичното ниво минералните извори се поделят на: хладни (хипотермални с температура до 20°С);  топли (от 20-37°С);  горещи (хипертермални с температура над (37°С). С най-висока температура е минералният извор при Сапарева баня, като това е единственият в България и континентална Европа гейзер-фонтан (103ºС). В Софийското поле - Банкя, Горна баня, Княжево и др.
                                                           Езера
Природа
Естествените езера (крайморски, ледникови, карстови, свлачищни, крайречни и тектонски) в България са съсредоточени по Черноморското крайбрежие, по поречията на реките Дунав, Марица, Струма, Места, Искър, Осъм, Вит и във високопланинските части на Рила и Пирин. Ледниковите езера са образувани в резултат от дейността на ледниците през кватернера в Рила и Пирин.  В Рила се е образувало най-голямото ледниково езеро на Балканския полуостров - Смрадливото езеро. Най-дълбокото езеро е Окото (Рила), следвано от Поповото (Пирин). В Пирин има 186 езера, като всички те са с ледников произход. От тях няколко езерни групи са предпочитани от туристите - Бъндеришките, Василашките и Валявишките езера.  В Рила се намират едни от най-живописните езера. Такива са Седемте рилски езера, Мусаленските езера, Урдините езера и др.  Най-голямото вътрешно езеро е Рабишкото езеро, което е превърнато в язовир.  Най-голямото черноморско езеро в България е Варненското. От крайречни езера и блата единственото по-значително езеро е Сребърна (ЮНЕСКО).
                                            Биологично разнообразие
Природа

По биологично разнообразие България е на второ място в Европа. Растенията наброяват над 12 360 вида, като от тях 3700 вида са висши. В Червената книга на България са включени 763 вида. Като лечебни са регистрирани около 750 растения. Горският фонд възлиза на около 4.0 млн. ха. От листопадните широколистни гори най-разпространени са дъбовите и буковите гори. Дъбовите гори са разпространени в териториите с надморска височина до 1000 м, докато букови гори има предимно в среднопланинския пояс на страната. Естествените иглолистни гори са разпространени в териториите до 2200 м н.в. Най-голямо разпространение имат в Родопите. В страната се обособяват седем зоогеографски района. Пещерната фауна на България наброява над 100 вида. Черно море със своите рибни запаси е обект на спортен и промишлен риболов.


                                      Национални и природни паркове
Природа

България се гордее със своите 3 национални и 10 природни парка, съхранили разнообразието, красотата и уникалността на нейното природно и културно наследство. Това са: националните паркове „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“ и природните – „Русенски Лом“, „Врачански Балкан“, „Странджа“, „Персина“, , „Шуменско плато“, „Златни пясъци“, „Витоша“, „Сините камъни“, „Рилски манастир“ и „Българка“. Изключително интересен е и резервата „Сребърна“, включен в списъка на ЮНЕСКО.